Skip to main content
Kako zaštititi mlade od finansijskih onlajn prevara

Kako zaštititi mlade od finansijskih onlajn prevara

Zamislimo situaciju. Igrate onlajn Fortnite sa ekipom o kojoj ne znate gotovo ništa, neko od njih ko deluje kao veoma prijateljski nastrojen, da idealnu ponudu na koju je slučajno naleteo na internetu i koja ističe za nekoliko minuta. Ponuda je da za trostruko manje V‑bucksa kupite skinove ili Battle Pass. Ostavi link, kliknete, izgleda kao pravi eshop, upišete broj računa na kome ste štedeli za more, ostavite podatke, cvc broj i odjednom više nema para na računu, a ni skinova. 

Situacija je realnija nego što biste mogli i da pretpostavite i nema nikakve veze s igrom Fortnite, naravno. 

Ovo je zato tekst i za roditelje i za tinejdžere, jer je borba protiv finansijskih onlajn prevara, ipak, timska igra. 


  • finansijski-fitnes

Strategija, taktika i oštro oko

Pobede se, u maratonskim igrama, dobijaju dobrim taktičkim pripremama. Prevedeno na jezik finansija, to znači steći svest o vrednosti novca, onoga što znate o pametnom trošenju, pametnom zaduživanju i štednji. Svemu tome bi, međutim, trebalo dodati i nekoliko lekcija o prevarama na internetu, ali i oštro oko. 

Pripremajući mlađe ukućane za rizike sa kojima se suočavaju i znake koje bi trebalo da im „upale alarm“ možete im pomoći da zaštite finansijsko zdravlje u budućnosti, njihov finansijski fitnes, ali potencijalno i podatke cele porodice. 

Kako se događaju onlajn prevare?

Prevaranti najjednostavnije mogu da dođu do tinejdžera tamo gde oni provode dosta vremena – na društvenim mrežama, ali i platformama za video igre ili putem tekstualnih poruka. Na primer, može se dogoditi da pokušaju da od njih dobiju lične podatke obećanjem da će im poslati takozvane „cheat‑kodove“, kako bi im navodno pomogli da pređu nivo ili podignu rejting u nekoj od igara. 

Tinejdžeri su promoćurna bića, ali bi im, ipak, trebalo pomoći da ne budu uvučeni u neku od prevara.

Da biste pomogli deci da budu opreznija, razgovarajte sa njima o tome čega bi trebalo da budu svesni dok koriste telefone i posećuju omiljene digitalne platforme.

Evo nekoliko načina na koji im možete pomoći: 

Učite ih finansijskoj pismenosti. Znanje je moć i kada se radi o finansijama. Usađivanje zdravih navika kada su u pitanju potrošnja i novac, kao i objašnjavanje osnova ličnih finansija, uključujući i teme kako kredit funkcioniše, kako funkcioniše plaćanje karticama onlajn i u fizičkim prodavnicama, može pomoći da sagledaju kada neko želi da ih prevari. 

Ukažite im na to koji bi mogli da budu prvi znaci prevare. Objasnite im da lične podatke ne bi trebalo nikome da daju i da kompanije koje poštuju zakon to od njih neće tražiti. 

Recite im i da ne odgovaraju na neželjene SMS ili imejl poruke u kojima im se traži da dostave bilo kakve podatke i da vas obaveste kada nisu sigurni da li je poruka legitimna. Takođe, ukažite im i na to da PIN kod kartice i šifre ne dele ni sa kim i ne čuvaju ih zapisane u porukama, na mejlu…

Naučite ih da bi trebalo da vode računa i o „kolačićima“ u sajber prostoru i da je važno da shvate da većina sajtova koje posećuju prati njihove aktivnosti pregledanja i prikuplja podatke o njihovim interesovanjima i hobijima. Neophodno je da koriste anivirusnu zaštitu, redovno ažuriraju softver, koriste jake lozinke i višefaktorsku autentifikaciju

Skepticizam, posebno na internetu, nije na odmet. Važno je pomoći im da ne dele podatke sa kartica, ne fotografišu ih i ne objavljuju na mrežama. 

Ovo su samo neke od preporuka. Iako ideja da bi deca ili tinejdžeri mogli da budu prevareni na internetu deluje strašno, ako im date jaku osnovu u upravljanju novcem, naučite ih kako prevaranti ciljaju ili pokušavaju da ih prevare i usadite opreznost na internetu, biće zaštićeniji.